29/12/2022 | Nyheder

Årets Frivillig Kunstrulleskøjteløb 2022

Titlen som Årets Frivillig i Kunstrulleskøjteløb tilfalder Jace Champney fra Horsens Rulleskøjteklub.

Indstillingen er indsendt af Heidi Winther, der har skrevet følgende:

Jeg indstiller Jace som årets frivillig.

Jace har været en stor støtte for både vores løbere, men også for de andre trænere i klubben.

Vi har haft store udfordringer med både corona og graviditet/barsel af klubbens formand og træner. Men Jace har været en stabil støtte, og da klubben i foråret skulle til Berlin på træningslejr, tog han tjansen som trænerstøtte. Og han var i hallen til alle træninger, så pigerne havde en fast støtte.

Jace har ikke selv løbet kunstrulleskøjtning, han er bare far til en løber. Men han øver sig og suger til sig og deltager i relevante kurser.

Han bruger video i træning, så pigerne selv kan se deres spring mv. og det giver en god dynamik. Jace har også øje for det kunstneriske i deres programmer – nogle gange til morskab for pigerne, når han forsøger at vise dem hvad han mener.

Under corona var han foregangsmand for vores udendørs træninger, så pigerne kunne holde sig i gang. Han har især gjort en stor indsats for at ét af hans hold har kunne finde hinanden igen efter corona, og de har igen fået et godt sammenhold.

Jace er også blevet tilknyttet landsholdet, som assistent ved træningerne.

Han er uundværlig for vores klub og vi er stolte af at have ham.

Jace gør et stort arbejde og det anerkendes med denne pris.

Share